کمپ مجازی 707 |  نمایشگاه آثار مرتضی حاجیانی

شیوع بیداری اسلامی

مهدیان کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در عربستان تنها شیعیان اثنی‌عشری در منطقه شرقیه را نداریم، بلکه در جنوب این کشور نیز شیعیان زیدی در 3 استان حضور داشته و شیعیان اسماعیلی نیز در این مناطق حضور هستند، یادآور شد:‌ اگر این جوامع شیعی با هم متحد شوند، قدرت زیادی خواهند یافت و حکومت سعودی تمام تلاش خود را به کار گرفته که این گروه‌ها به یکدیگر پیوند نخورند.

مهدیان ادامه داد: از همین روست که زمانی که حکومت سعودی با مشکلات داخلی و قیام‌های شیعیان روبرو می‌شود، تلاش می‌کند، آنها را متوجه یک کشور یا گروهی خارج از عربستان کند که معمولاً جمهوری اسلامی ایران است.

وی در خصوص ارتباط شیعیان زیدی عربستان و یمن با اشاره به نزدیکی آنها به یکدیگر اظهار داشت:‌ در جنگ هفتم بین شیعیان زیدی در صعده و ارتش یمن، از آنجا که ارتش راهی برای حضور در منطقه را نداشت، از سعودی کمک گرفت و ارتش سعودی راهی منطقه شد. شیعیان زیدی به تلافی این حرکت در منطقه شیعه‌نشین شرق عربستان دست به عملیات زدند که همین موضوع باعث عقب‌نشینی ارتش سعودی شده و نشان داد شیعیان زیدی یمن و عربستان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص آینده تحولات عربستان نیز با بیان اینکه ممکن است به خاطر سرکوب‌ها، این تظاهرات در مقاطعی فروکش کند، اما مانند آتش زیر خاکستر ادامه خواهد یافت، یادآور شد: در آینده به طور قطع شاهد گسترش اعتراضات به جامعه اهل سنت و کل عربستان خواهیم بود.

دسته :  پوستر

دیدگاه ها

  • ارسال شده در 28 جولای ’12 22:14

    وارثان انتظار

    سلام. خسته نباشید همسنگر. خدا قوت.. ماهم با پوستر به مناسبت وفات حضرت خدیجه بروز هستیم. خوشحال میشیم یه سری هم بهمون بزنید. http://kve.ir/?p=1814

16 + 6 =